Bruksizmas arba griežimas dantimis

 

Bruksizmas arba Griežimas dantimis, (iš graikų kalbos βρυγμός (brugmós), "griežti") -  tai patologinis

griežimas dantimis ar ilgalaikis laikymas sukandus.Paprastai žmogus apie šią problemą sužino iš savo sutuoktinio arba gydytojo odontologo, kuris pastebi patologinį dantų nusidėvejimą. Nustatyta, kad net 80% populiacijos daugiau ar mažiau griežia dantimis ir tai galiausiai sukelia sąkandžio sutrikimus, o sunkesniais atvejais tai gali būti ir smilkinio - apatinio žandikaulio sąnario patologijos priežastimi. Bruksuojančio žmgaus burnoje visos restauracijos apkraunamos didesniu krūviu, todėl trumpėja jų tarnavimo laikas. 

Be naktinio, yra ir dieninis bruksizmas. Žmonėms yra būdinga sukąsti dantis esant psichologinei įtampai. Turbūt esate pastebėję, kad, esant didesniam nerimui ar labai susikaupus, intensyviai dirbant, žmogaus apatinio žandikaulio kampo srityje ir smilkiniuose susitraukinėja kramtomieji raumenys, nors pats žmogus nejaučia, kad yra stipriai sukandęs dantis.

Kaip atpažinti, kad jūs griežiate dantimis?

Naktiniai bruksistai rytais gali jausti skausmą sanaryje ir sumažejusius apatnio žandikaulio judesius (sunku išsižioti katik atsibudus). Jeigu jaučiate spragsėjimą sanaryje, butinai pasirodykite gydytojui, nes tai gali pažengusios patologijos simptomas. 

Okliuzinės bruksizmo kapos

Priimtiniausias ir konservatyviausias bruksizmo gydymas yra okliuzinės kapos, kurios neleidžia susiliesti dantims ir užkerta kelią jų nusidėvėjimui. Turėkite omenyje, kad bruksizmo gydymui tinkamos yra tik kietos kapos, kurios leidžia "išsigriežti", bet neleidžia dilti dantims. Kieta okliuzinė bruksizmo kapa gaminama taip, kad atkartotų natūralių dantų išvedimo kelius, todėl su ja jausitės patogiai. Dėvint minkštą kapą, nėra patenkinami bruksisto poreikiai nuimti įtampą griežiant dantimis ir tai gali paskatinti išsivystyti kitoms patologijoms. Yra nustatyta, kad netinkamų kapų dėvėjimas sukelia virškinamojo trakto sutrikimus. Kas blogiausia - panešiojus minkštą kapą, bruksizmo periodai dar labiau sustiprėja.

Vitalident klinikoje mes nustatysime jūsu patologijos laipsnį ir parinksime tinkamiausią gydymą. Esant dideliam dantų nusidevėjimui, pirmiausia atstatomas taisyklingas sąkandis protezuojant, ar adhezinėmis medžiagomis, o tik po to gaminama okliuzinė kapa.

Okliuzinės kapos gaminamos pradžioje nustatant viršutinio žandikaulio padėtį kaukolės pagrindo atžvilgiu. Dėvint tokiu budu pagamintą kapą, jūsų apatinio žandikaulio sąnarinės galvos yra fiziologinėje padėtyje, tai ir lemia sąnario traškesių ir skausmo išnykimą, o taip pat griežimo sumažėjimą.