Sveikų dantų grožis

Graži šypsena tapo neatsiejama šiuolaikinio žmogaus įvaizdžio dalis. Nemalonus kvapas iš burnos, nesveiki dantys dažniausiai yra nemalonus veiksnys, trukdantis net bendrauti. Čia nepakanka dantų šepetėlio, kuriuo ne visuomet pavyksta gerai išvalyti visus dantų paviršius. Dantys svarbūs ir virškinimui. Patarlė teigia: “Suvalgyk tai, kas skysta ir išgerk tai, kas kieta”. Tai įmanoma tik turint sveikus ir stiprius dantis. Gerai sukramtytą maistą žarnynas lengviau suvirškina.

Dantų ligos
Dauguma žmonių susiduria su viena ar kita dantų problema gana ankstyvame amžiuje. Viena svarbiausių šio reiškinio priežasčių yra neteisingi maitinimosi įpročiai. Pernelyg gausus cukraus ir angliavandenių vartojimas, labai karšto ar labai šalto maisto vartojimas, šaldyti, kepti ir aštraus skonio patiekalai - tai priežastys, sukeliančios dantų problemas. Ant dantų paviršiaus iš mikrobų, maisto likučių, nusilupusios burnos gleivinės susidaro balkšvai pilkos spalvos sunkiai matomos dantų apnašos, kuriose kaupiasi daugybė mikroorganizmų. Mikroorganizmai išskiria toksinus, kurie sukelia dantenų pakitimus. Vėliau tarp danties ir kaulo gali atsirasti periodonto kišenės, dantys tampa paslankūs ir žmogus gali jų visiškai netekti. Kadangi periodonto ligos neskausmingos, galite net nežinoti, kad sergate šia liga.

Svarbiausios dantų priežiūros taisyklės

  • Dantis reikia valyti bent po pagrindinių valgymų, ne trumpiau kaip 3 minutes. Po kiekvieno valgymo reikėtų bent jau 4-5 kartus išskalauti burną vėsiu vandeniu.
  • Kas 2-3 mėn. šepetėlį pakeiskite nauju.
  • Dantų pastoje turėtų būti fluoro.
  • Dantų siūlas ir specialaus skalavimo skystis – būtini tinkamai dantų priežiūrai.
  • Be cukrę kramtomąją gumą geriausia kramtyti iškart po valgio apie 20 min.
  • Du kartus per metus patartina profilaktiškai apsilankyti pas dantų gydytoją.
  • Daugelis žmonių yra įpratę anksti ryte gerti arbatą arba kavą. Kai kurie tai daro tinkamai neišsivalę dantų. Tai sukelia rūgštingumą, vidurių užkietėjimą ir dantų problemas. Geriausia būtų prieš geriant kavą ar arbatą užvalgyti šiek tiek kieto maisto.
  • Dantims labai naudinga išgerti stiklinę vandens, sumaišyto su valgomuoju šaukštu medaus. Šiuo gėrimu galite net pakeisti savo rytinę arbatą. Tai apsaugo nuo dantis nuo daugelio ligų.
  • Du kartus per dieną galima gerti pusę stiklinės vandens, sumaišyto su dviem arbatiniais šaukšteliais šviežių citrinos sulčių. Tai stiprina tiek dantis, tiek ir dantenas.
  • Venkite pernelyg gausaus saldumynų ir cukraus turinčių maisto produktų vartojimo.

Dantų valymo būdai
Nustatyta, jog žmonės, valantys savo dantis šepetėliu du kartus per dieną, per metus nuo savo dantų pašalina 14 gramų apnašų. Tačiau kaip taisyklingai valytis dantis? Svarbu, kaip imti šepetėlį, kokiais judesiais valyti, kiek laiko, kaip pasiekti neprieinamas vietas, tarpdančius ir liežuvį. Štai keletas naudingų patarimų, kad galėtumėte ilgai džiaugtis šypsena. Prieš valantis dantis būtina nusiplauti rankas. Šepetėlis imamas delnu, nykštys uždedamas ant rankenėlės prie kaklelio, bet ne per arti, kad būtų gerai juntamas spaudimas ir judesiai. Valoma nuosekliai nuo vieno žandikaulio krašto iki kito. Valymo sritį vienu metu sudaro du dantys. Valymo trukmė turi būti 2 - 3 min. arba gali būti skaičiuojami judesiai, po 8 - 10 judesių vienai dantų porai. Šoniniai paviršiai gali būti valomi vertikaliais, šluojamaisiais, sukamaisiais judesiais; kramtomieji - horizontaliais ir sukamaisiais. Dantis valyti reiktų du kartus per dieną: ryte prieš ar po pusryčių ir vakare prieš einant miegoti. Ne visada dažnas valymas yra kokybiškas. Geriau du kartus kruopščiai išvalyti, o kitais kartais tik išskalauti burną. Nevalyti ilgais horizontaliais judesiais, nes tokiu būdu apnašos neišvalomos, o tik sustumiamos. Būtina išvalyti liežuvį. Daug bakterijų ir apnašų susidaro ant liežuvio, kurio paviršiaus plotą ir apnašų kaupimąsi labai didina speneliai. Išvalius liežuvį, lėčiau susidaro apnašos ant dantų, gerėja burnos kvapas.